Igrzyska Europejskie w Krakowie: Złoto Michała Siessa i srebro Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk!

Nie zwalniają tempa nasi szermierze biorący udział w Igrzyskach Europejskich w Krakowie. Złotym medalistą został florecista Michał Siess (KS AZS-AWFiS Gdańsk), srebro zaś wywalczyła szpadzistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AZS AWF Katowice) a Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) zajęła 5. miejsce!

To był dzień pełen emocji. Po pierwszym dniu zmagań szermierzy w Tauron Arenie apetyty polskich kibiców były naprawdę duże. Jako pierwsze do walk przystąpiły panie, wszystkie nieźle spisały się w eliminacjach grupowych i po zwycięstwie Martyny Swatowskiej-Wenglarczyk w tabeli z 64 z Niemką Laurą Wetzker 15:11 w komplecie zameldowały się w czołowej 32. Niestety, los sparował w kolejnej rundzie Martynę z Magdaleną Pawłowską (AS AWF Warszawa), jednym punktem (15:14) wygrała ta pierwsza. Na tym samym etapie odpadła Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa) pokonana przez Rumunkę Gretę Veres 10:9, Renata Knapik-Miazga zaś odprawiła Szwedkę Emelie Mumm 15:9. Obie Polki walczące w tabeli z 16 dość gładko pokonały swoje przeciwniczki, Martyna rozprawiła się z Veres 15:10 a Renata nie dała szans Węgierce Jazmin Toth (15:5). Walki o wejście do strefy medalowej były bardzo zacięte, katowiczanka okazała się lepsza od Angeline Favre (Szwajcaria) tylko o jeden, ale jakże ważny punkt (15:14), odpadła niestety starsza z biało-czerwonych – Renata przegrała walkę o wejście do półfinału z faworytką zawodów, Anną Kun (Węgry) 11:15. Zrewanżowała się za to w kolejnym pojedynku Martyna Swatowska-Wenglarczyk pokonując Kun 15:10. W drugim półfinale Dzhoan Bezhura (Ukraina) wygrała z Niemką Alexandrą Ehler i dobra passę utrzymała do końca zawodów pokonując w ostatnim pojedynku naszą Martynę 15:11.

Równolegle ze szpadzistkami w krakowskiej hali rywalizowali floreciści. Na planszach zaprezentowało się ich 76 a najlepszym okazał się Polak Michał Siess! Gdańszczanin, choć w pierwszej walce napędził kibicom trochę strachu nieznacznie pokonując Czecha Jana Krejcika (15:13) w tabeli z 64, później wygrywał swoje walki zdecydowanie. Najpierw wyeliminował Chorwata Ivana Komsica 15:5, następnie rozprawił się z Tobiasem Reichetzerem z Austrii 15:10. Miejsce w półfinale Michał zapewnił sobie zwycięstwem nad Belgiem Stefem De Greefem 15:11 a awans do ścisłego finału dała Polakowi wygrana z jego rodakiem, Stefem Van Campenhoutem 15:7. Finałowym rywalem Michała był Duńczyk Jonas Winterberg-Poulsen. Co nasz reprezentant odskakiwał na kilka punktów to przeciwnik wyrównywał. Ostatecznie jednak Michałowi udało się wywalczyć piętnasty punkt i złoty medal Igrzysk Europejskich 2023 w Krakowie!

Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) zakończył zmagania na 12. pozycji pokonując Maora Hatoela (Izrael) 15:7 i Węgra Gergelyego Totha 15:14 oraz przegrywając z De Greefem 12:15. Rundę wcześniej odpadli dwaj pozostali Polacy walczący w Krakowie, Jan Jurkiewicz (Toruńska Akademia Floretu) wyeliminował Danyila Hoidę (Ukraina) 15:12 ale nie sprostał Węgrowi Gergo Szemesowi (7:15) a Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) po zwycięstwie nad Petarem Filesem z Chorwacji 15:14 uległ Włochowi Davide Filippiemu (10:15).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *