Jakie korzyści czerpie dziecko z trenowania szermierki?

Szermierka sportowa to dyscyplina olimpijska od 1896 roku. Jest to także jedna z pięciu dyscyplin sportowych (poza gimnastyką sportową, kolarstwem, lekkoatletyką oraz pływaniem), która jest nieprzerwanie rozgrywana na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Dodatkowo szermiercza konkurencja szpady jest również jedną z konkurencji rozgrywaną w pięcioboju nowoczesnym.

Dla Polski to nie tylko lata tradycji, ale i wielu osiągnięć sportowych. Polscy szermierze należą do światowej czołówki. Zdobywane medale, w tym także na Igrzyskach Olimpijskich, świadczą o wysokim poziomie rodzimej szermierki. Warto dodać, że wielu zawodników poza życiem sportowym prowadzi normalną aktywność zawodową. Kończą studia na prestiżowych kierunkach i podejmują pracę w zawodzie, kontynuując jednocześnie karierę sportową. Młodzi szermierze stający na planszach podejmują podjęte przez poprzedników wyzwanie. W końcu trening czyni mistrza.

Szermierka sportowa dla dzieci – dlaczego warto trenować?

Szermierka sportowa rozwija wszechstronnie. Ćwiczy ciało i umysł. Poznaj 9 kluczowych korzyści, które zdobędzie Twoje dziecko podczas treningów szermierczych.

  1. TRENING CHARAKTERU

Szermierka to umiejętność podejmowania decyzji, taktyka i zdolność do szybkiego analizowania zachowania przeciwnika. Każdego młodego zawodnika uczy kontrolować własne emocje oraz pomaga zrozumieć, że każdy ruch i posunięcie, wywołuje określony skutek.

  1. UMIEJĘTNOŚĆ PODEJMOWANIA DECYZJI

Walka szermiercza trwa od kilku do kilkunastu minut. Zawodnik musi ten czas wykorzystać jak najlepiej. Przyjęta strategia działania i umiejętność szybkiej jej weryfikacji, jeśli nie przynosi efektów, kształtuje w najmłodszych umiejętność podejmowania decyzji.

  1. TRENING INTELIGENCJI

Szermierzy cechuje łatwość do adaptacji wobec szybko zmieniających się warunków. Patrząc na tempo rozwoju współczesnego świata, jest to bardzo przydatna umiejętność. Szermierka dodatkowo rozwija także umiejętność postrzegania oraz przetwarzania informacji, co w konsekwencji uczy logicznego, przyczynowo skutkowego myślenia.

  1. ODPORNOŚĆ NA STRES

Konieczność konfrontacji własnych możliwości i umiejętności z przeciwnikiem, to doskonała okazja do walki z własnymi słabościami. Każde utracone trafienie czy przegrana walka to z pewnością sytuacja stresowa. Jednak jeśli zawodnik chce dalej trenować i rozwijać swoje umiejętności, to musi „podjąć rękawicę”, wyciągnąć wnioski i uparcie dążyć do celu. Jest to bardzo ważna cecha, która przynosi potem wiele korzyści zarówno w szkole, jak i w życiu zawodowym.

  1. SYSTEMATYCZNOŚĆ I WYTRWAŁOŚĆ

Systematyczne treningi kształtują w dzieciach poczucie obowiązku. Uczą także lepszej organizacji czasu. Połączenie treningów z zajęciami w szkole często bywa trudne. Jednak założony nawet przez młodego zawodnika cel motywuje do działania.

  1. NAUKA ZASAD FAIR-PLAY

Szermierka to sport, w którym obowiązuje bardzo restrykcyjna etykieta i kultura sportowa. Poszanowanie drugiego zawodnika, uczciwa rywalizacja oraz bezpieczeństwo zawsze są na pierwszym miejscu. Walka rozpoczyna się powitaniem i kończy podaniem dłoni. Czasem bywa to trudny moment, szczególnie gdy zawodnik ma za sobą przegraną walkę.

  1. POPRAWA MOTORYKI I KONDYCJI FIZYCZNEJ

Nie można także zapomnieć o rozwoju fizycznym młodych szermierzy. Poza szkoleniem techniki bardzo ważna jest sprawność ruchowa oraz wytrzymałość fizyczna. Szermierka kształtuje zmysł równowagi, koordynację ruchową, zwinność i precyzję. Wiadomo, że w zdrowym ciele, zdrowy duch – a w tym sporcie liczy się przede wszystkim umiejętność wykorzystania warunków fizycznych i logicznego myślenia.

  1. INTEGRACJA Z RÓWIEŚNIKAMI

Zawierane podczas treningów, zawodów czy obozów sportowych znajomości pozostają na wiele lat, a nawet na całe życie. Młodych sportowców łączy wspólna pasja, jaką jest szermierka, ale jest to także wspaniała okazja do doświadczania nowych możliwości. Wspólne rozmowy, wspieranie się i motywowanie (nie tylko w zakresie sporu) dają poczucie wspólnoty.

  1. POZNAWANIE ŚWIATA

Choć wydawać by się mogło, że szermierka to sport niszowy, to jednak ilość rozgrywanych w ciągu roku zawodów mówi sama za siebie. Na każdych z nich na planszach staje wielu zawodników. Zawody rozgrywane są na terenie Polski, jak i poza jej granicami. To okazja do poznawania nowych miejsc i kultur.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *